Two 0.50-kg carts are pushed toward each other from starting positions at either
ID: 1431448 • Letter: T
Question
Two 0.50-kg carts are pushed toward each other from starting positions at either end of a 6.0-m low-friction track. Each cart is pushed with a force of 3.8 N , and that force is exerted for a distance of 1.0 m.
Part A
What is the work done on the two-cart system?
Part B
What is the change in kinetic energy of the system?
Part C
What is the kinetic energy of the center of mass of the system?
Part A
What is the work done on the two-cart system?
Part B
What is the change in kinetic energy of the system?
Part C
What is the kinetic energy of the center of mass of the system?
Explanation / Answer
a) work done = 2 x (3.8 x 1) = 7.6 J
b) kinetic energy of system = work done = 7.6 J
c) as both equal mass move towards each other with equal velocities, so velocity of center of mass =0
=> kinetic energy of center of mass = 0 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.