An electron is placed in a uniform electric field of E = 1.55 times 10^4 N/C. De
ID: 1431483 • Letter: A
Question
An electron is placed in a uniform electric field of E = 1.55 times 10^4 N/C. Determine the electric force on the electron. Determine the acceleration of the electron if the electron accelerates for a distance of 1.1 cm, and begins from rest, with what speed does it reach the positive plate? Two objects O_1 and O_2 have charges +1 muw C and -2 muw C, respectively. A third object, O_3 is neutral. What is the net electric flux through surface A_1? What is the net electric flux through surface A_2?Explanation / Answer
Charge of electron
q=-1.6*10-19C
a)
Force due to electric field
F=|q|E =(1.6*10-19)(1.55*104)
F=2.48*10-15 N
b)
mass of electron m=9.11*10-31kg
acceleration
a=F/m =2.48*10-15/9.11*10-31
a=2.72*1015 m/s2
Speed of the electron
V=sqrt[2*a*d]=sqrt[2*2.72*1015*0.011]
V=5.99*1013 m/s2 =6*1013 m/s2
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.