An electron is initially at rest in an electric field shown below and at the ori
ID: 2274008 • Letter: A
Question
An electron is initially at rest in an electric field shown below and at the origin. What is the electric field vector in polar and component notation if the electron is at the noted location 30 seconds later? What is the electron's velocity at this location?
Explanation / Answer
x = 0.5 a t^2
==> a = 2x/t^2 = 2*50/(30*30) = 0.11111 m/s2
F = m a = 9.109e-31 * 0.11111 = 1.01210099e-31 N
E = F/q = 1.01210099e-31/1.6e-19 = 6.33 x 10^-13 N/C
Polar notation:
magnitiude = 6.33 x 10^-13 N/C
direction: 180 degrees from +x
Component notation:
(-6.33 x 10^-13 , 0)
or Ex = -6.33 x 10^-13 N/C
and Ey = 0 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.