A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1431748 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 60.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35 above horizontal with a speed of 65.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.65 ms
A) Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
B) Find the vertical component of the average force on the ball.
SHOW WORK PLEASE
the right at 60.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35 above horizontal with a speed of 65.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.65 ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
the right at 60.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35 above horizontal with a speed of 65.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.65 ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Explanation / Answer
solution:
vertical: component
Favg = mv/t = 0.145kg * 65m/s * sin35º / 0.00165s = 3276.33 N ans
contact time is 1.65 ms =1.65*10-3 =.00165sec
horizontal: component
Favg = 0.145kg *( (-65m/s*cos35º) - 60m/s) )/ 0.00165s = -9951.8 N ans
(against the direction of initial motion, assumed positive)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.