On May 1953, Tenzig Norgay and Edmund Hillary became the first humans to climb t
ID: 1431864 • Letter: O
Question
On May 1953, Tenzig Norgay and Edmund Hillary became the first humans to climb to the summit of Mount Everest (8850 m). Assume they had a mass of 75 kg while climbing and each carried 20 kg of equipment and clothes. Climbing started from base camp (at 5335 m above sea level) and had to be gradual so their bodies could adjust to low air pressure. There were four stops before the summit was reached: camp 1 (6000 m), camp 2 (6400 m), camp 3 (7200 m), and camp 4 (7950 m). Compute the total energy each of the climbers had to spend for going from base camp to the summit. Provide your result in units of kilocalorie (1 kCal = 4184 J). If climbers decide to climb one camp at a time, which of the five sections of the whole trajectory is the most demanding from the energy point of view?Explanation / Answer
a) energy spend = change in potential energy = m g h
= (75 + 20) x 9.8 x (8850 - 5335)
= 3272465 J
b) base to camp 1:
energy = (75 + 20) x 9.8 x (6000 - 5335) = 619115 J
Camp1 to camp 2 :
energy = (75 + 20) x 9.8 x (6400 - 6000) = 372400 J
Camp2 to camp 3 :
energy = (75 + 20) x 9.8 x (7200 - 6400) = 744800 J
Camp3 to camp 4 :
energy = (75 + 20) x 9.8 x (7950 - 7200 ) = 698250 J
Camp4to Summit :
energy = (75 + 20) x 9.8 x (8850 - 7950) = 837900 J
most energy needed - > Camp 4 to Summit.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.