A 2.8 kg block moving with a velocity of +4.6 m/s makes an elastic collision wit
ID: 1431899 • Letter: A
Question
A 2.8 kg block moving with a velocity of +4.6 m/s makes an elastic collision with a stationary block of mass 2.0 kg.
(a) Use conservation of momentum and the fact that the relative speed of recession equals the relative speed of approach to find the velocity of each block after the collision.
_______m/s (for the 2.8 kg block)
__________m/s (for the 2.0 kg block)
(b) Check your answer by calculating the initial and final kinetic energies of each block.
________J (initially for the 2.8 kg block)
__________J (initially for the 2.0 kg block)
________J (finally for the 2.8 kg block)
_________J (finally for the 2.0 kg block)
Are the two total kinetic energies the same? Yes or no?
Explanation / Answer
A. In eleastic collision
u1 - u2 = v2 - v1
u2 = 0
momentum conservation
m1*u1+ m2*u2 = m1v1 + m2v2
solvin these two equations
v1 = (m1 - m2)*u1/(m1+m2) = (2.8 - 2)*4.6/(2.8+2) = 0.8*4.6/4.8 = 0.77 m/sec
v2 = 2*m1*v1/(m1+m2) = 2*2.8*4.6/4.8 = 5.37 m/sec
B. KEi1 = 0.5*m1*u1^2 = 0.5*2.8*4.6^2 = 29.62 J
KEi2 = 0 as u2 = 0
C. KEf1 = 0.5*2.8*0.77^2 = 0.83 J
KEf2 = 0.5*2*5.36^2 = 28.73 J
Yes the two total kinetic energy is same.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.