Estimate (compute) the overall energy savings and the overall cost savings, if a
ID: 1432096 • Letter: E
Question
Estimate (compute) the overall energy savings and the overall cost savings, if any, achieved by replacing a 60W incandescent bulb with a compact fluorescent bulb and/or an LED bulb that delivers approximately the same light output. Be sure to include the purchase price and the bulb’s longevity in your analysis Assume that electricity costs $.10 per kilowatt-hour. Show all data, assumptions and calculation.
60W incandescent =$19.98 for 16 = $1.25 per bulb. Each is said to last 1000 hours.
60W CFL=$9.98 for 4=$2.50 per bulb. Each is said to last 10,000 hours
Explanation / Answer
For a
60W incandescent =$19.98 for 16 = $1.25 per bulb. Each is said to last 1000 hours.
Cost for power is $.10 per kilowatt-hour/1000 = $.10*1.25 = $. 12.5
60W CFL=$9.98 for 4=$2.50 per bulb. Each is said to last 10,000 hours
Cost for power is $.10 per kilowatt-hour/10000 = $.0.1*2.5 = $ 0.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.