A 41.0-cm wire is moving to the right at a speed of 6.90 m/s across two parallel
ID: 1432488 • Letter: A
Question
A 41.0-cm wire is moving to the right at a speed of 6.90 m/s across two parallel wire rails that are connected on the left side, as shown in the figure. The whole apparatus is immersed in a uniform magnetic field which has a magnitude of 0.810 T and is directed into the screen. What is the emf induced in the wire?
The induced emf causes a current to flow in the circuit formed by the moving wire and the rails. In what direction does the current flow around the circuit ?
A 410-cm wire is moving to the right at a speed of 6.90 m/s across two parallel wire rails that are connected on the left side, as shown in the figure. The whole apparatus is immersed in a uniform magnetic field which has a magnitude of 0.810 T and is directed into the screen × 0.810 T What is the emf induced in the wire? 6.90 m/s 41.0 cm Number The induced emf causes a current to flow in the circuit formed by the moving wire and the rails. In what direction does the current flow around the circuit ? O clockwise counter-clockwise If the moving wire and the rails have a combined total resistance of 1.15 ' what applied force would be required to keep the wire moving at the given velocity? Assume that there is no friction between the moving wire and the rails Number ToolsExplanation / Answer
We know that the change in flux produces EMF
EMF = B L *V
Where B is the magnetic field, l is the lenght and V is the velocity
EMF = 0.81 * 0.41 *6.9 = 2.3 V
Current in the circuit will be
I = V/R = 2.3 /1.15 = 2 A
Hence the force will be1
F = B i L = 0.81 * 2 * .41 = 0.66 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.