An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 9 m
ID: 1432596 • Letter: A
Question
An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 9 m and in starting, rotates according to = 0.30t2, where t is in seconds and is in radians.
(a) When t = 6.0 s, what is the magnitude of the astronaut's angular velocity? (rad/s)
(b) When t = 6.0 s, what is the magnitude of the astronaut's linear speed? (m/s)
(c) When t = 6.0 s, what is the magnitude of the astronaut's tangential acceleration? (m/s2)
(d) When t = 6.0 s, what is the magnitude of the astronaut's radial acceleration? (m/s2)
Please show all work, and steps - I can't figure this one out. Thank you so much!
Explanation / Answer
the equation for the acceleration and is
= 1/2*t^2 , so 0.32 is 1/2* -->
= 0.64 rad/s^2
-----
a) angular velocity w is
w = *t = 0.64*6.0 = 3.84 rad/s
b) w = v/R --> v = w*R
v = 3.84*9 = 34.56 m/s
c) = a/R --> a = *R
a = 0.64*9 =5.76 m/s^2
d) a(r) = w^2R = 0.64^2*9 = 3.686 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.