An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 9 m
ID: 1268643 • Letter: A
Question
An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 9 m and, in starting, rotates according to ? = 0.30t2, where t is in seconds and ? is in radians.
(a) When t = 4.0 s, what is the magnitude of the astronaut's angular velocity?
2.4
rad/s
(b) When t = 4.0 s, what is the magnitude of the astronaut's linear speed?
21.6
m/s
(c) When t = 4.0 s, what is the magnitude of the astronaut's tangential acceleration?
2.4
m/s2
(d) When t = 4.0 s, what is the magnitude of the astronaut's radial acceleration?
m/s2
Will increase points for good work and correct answer!
Explanation / Answer
I'm assuming you mean T = .30*t
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.