An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 7 m
ID: 2191818 • Letter: A
Question
An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 7 m and, in starting, rotates according to ? = 0.30t2, where t is in seconds and ? is in radians. (a) When t = 5.0 s, what is the magnitude of the astronaut's angular velocity? rad/s (b) When t = 5.0 s, what is the magnitude of the astronaut's linear speed? m/s (c) When t = 5.0 s, what is the magnitude of the astronaut's tangential acceleration? m/s2 (d) When t = 5.0 s, what is the magnitude of the astronaut's radial acceleration? m/s2Explanation / Answer
a) magnitude of the astronaut's angular velocity= 0.6=3 rad/s,,,,,,,,,b)astronaut's linear speed=w*r=3*7=21 m/s,,,,,,,,,,,d) astronaut's radial acceleration =v^/r=63,,,,,,,,,,c)tangential accelration = radial*r=441
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.