A 41.0-cm-diameter circular loop is rotated in a uniform electric field until th
ID: 1432738 • Letter: A
Question
A 41.0-cm-diameter circular loop is rotated in a uniform electric field until the position of maximum electric flux is found. The flux in this position is measured to the 5.48 Times 10^5 n m^2 /C. What is the magnitude of the electric field? A particular with charge Q = 4.80 mu C is located at the center of cube of edge L = 0.180 m. In addition, six other identical charged particles having q = -1 mu C are positioned symmetrically around Q as shown in the figure below. Determine the electric flux through one face of the cube.Explanation / Answer
10) d = 41 cm , r = 20.5 cm
flux phi p = 5.48*10^5 N.m^2/C
flux p = E.A= EA cos(theta)
Fro maximum flux theta = 0 degrees
E = p/A =(5.48*10^5/(3.14*0.205*0.205)
E = 4.153*10^6 N/C
E =4.153 MN/C
11) Q = 4.8 uC, L = 0.18 m, q = -1 uC
Net chrge Qinside = (4.8-6*1) = -1.2 uC
eo =8.85*10^-12 C^2/N.m^2
From Gauss law flux = Qinside/eo
flux through one of cube = (1.2*10^-6)/(6*8.85*10^-12)
flux = 22.6 kN.m^2/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.