Step 1 The drift speed of charge carriers in a conductor carrying current I is v
ID: 1432802 • Letter: S
Question
Step 1
The drift speed of charge carriers in a conductor carrying current I isvd =
A = r2 = (1.0 102 m)2 = 104 m2.
In metallic conductors, the mobile charge carriers are electrons, each with a charge of magnitude q = e. We are given the density n of free electrons in this copper material per unit volume. Thus, the drift speed of the electrons?
Step 2
The time t that the electrons require to drift the length L of the cable ?
asking for vd and delta t; I cant get the right numbers plugged in
so show me what you do in details pls
I nqAExplanation / Answer
Given :-
I = 1045 Amp = 1045 C/sec
A = 104 m2.
q = 1.6 x 10^-19 C
n = 8.5 x 10^28 C/m^3
Vd = I / nqA
Vd = 1045 / (8.5 x 10^28 x 1.6 x 10^-19 x 104)
Vd = 2.4470 x 10^-4 m/s.
time = (245 x 10^3) / (2.4470 x 10^-4)
time = 100.1225991 x 10^7 sec
time = 31.848667 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.