a) find the ratio of the number of turns in the primary coil to the number of tu
ID: 1432951 • Letter: A
Question
a) find the ratio of the number of turns in the primary coil to the number of turns in the secondary coil
b) if the drive is rated at 10W when running and the transformer is ideal, what is the current in the primary and secondary when the drive is in operation?
29. The transformer in the power supply for a computer's The transformer in the power supply for a computer's 29· 00 500-GB external hard drive changes a 120-V input voltage (from a regular house line) to the 5.0-V output voltage that is required to power the drive. (a) Find the ratio of the number of turns in the primary coil to the number of turns in the secondary coil. (b) If the drive is rated at 10 W when running and the transformer is ideal, what is the current in the primary and secondary when the drive is in operation?Explanation / Answer
A: We know that:
Secondary voltage,V(s)/ Primary voItage,V(P) = Secondary turns (n2)/ Primary turns (n1)
So, ratio= 5/120 = 1:24
B: Since, Powe(primery) = power(secondary)
So, V(s)I(s)= V(p)I(p) I(p) : primary current and I(s) : secondary current
Now,
I(s) /I(p) = 1/ratio => I(s) = 24I(p)
NOw,
V(p)I(p) = 10 (given)
So, I(p) = 10/120 = 0.083 A
Hense, I(s) = 2A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.