The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 1.1 . Con
ID: 1434198 • Letter: T
Question
The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 1.1 . Consider the potential difference between pairs of points in the figure. Suppose thatE = 3.5 V .
Part A: What is the magnitude of V12?
Part B: What is the magnitude of V23?
Part C: What is the magnitude of V34?
Part D: What is the magnitude of V12 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Part E: What is the magnitude of V23 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Part F: What is the magnitude of V34 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Explanation / Answer
Since bulb and resistor are in series
Rnet = 2+1.1=3.1ohm
Current in the circuit = I = V/R = 1.129A
Using V=IR
A) V=2*1.129=2.258V
B) V = 1.1*1.129 = 1.2419V
C) V= 0*1.129 = 0V (NEGLECTING RESISTANCE OF CONNECTING WIRE)
D) V= 0V, (NO CURRENT IN THE CIRCUIT SINCE IT IS NOT CLOSED)
E) V= 0V, (NO CURRENT IN THE CIRCUIT SINCE IT IS NOT CLOSED)
F) V= 0V, (NO CURRENT IN THE CIRCUIT SINCE IT IS NOT CLOSED)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.