The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 1.2 . Con
ID: 1504568 • Letter: T
Question
The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 1.2 . Consider the potential difference between pairs of points in the figure. Suppose thatE = 3.0 V .
Part A
What is the magnitude of V12?
Part B
What is the magnitude of V23?
Part C
What is the magnitude of V34?
Part D
What is the magnitude of V12 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Part E
What is the magnitude of V23 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Part F
What is the magnitude of V34 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Explanation / Answer
E = 3.0 V
Rb = 1.2 ohm
R = 2.0 ohm
I = E/(Rb+R) = 0.9375 A
A.) What is the magnitude of V12?
V12 = 2*0.9375 =1.875 V
B.) What is the magnitude of V23?
V23 = 1.2*0.9375 = 1.125 V
C.) What is the magnitude of V34?
V23 = 0*0.9375 = 0 V
D.) What is the magnitude of V12 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
V12 = 2.0*0 = 0 V
E.) What is the magnitude of V23 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
V23 = E-V12 = 3.0-0 = 3.0 V
F.) What is the magnitude of V34 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
V34 = 0*0 = 0 V
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.