A ball with a mass of 100 g which contains 3.60×10 8 excess electrons is dropped
ID: 1434548 • Letter: A
Question
A ball with a mass of 100 g which contains 3.60×108 excess electrons is dropped into a vertical shaft with a height of 105 m . At the bottom of the shaft, the ball suddenly enters a uniform horizontal magnetic field that has a magnitude of 0.290 T and direction from east to west.
Part A
If air resistance is negligibly small, find the magnitude of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field.
Use 1.602×1019 C for the magnitude of the charge on an electron.
SubmitMy AnswersGive Up
A ball with a mass of 100 g which contains 3.60×108 excess electrons is dropped into a vertical shaft with a height of 105 m . At the bottom of the shaft, the ball suddenly enters a uniform horizontal magnetic field that has a magnitude of 0.290 T and direction from east to west.
Part A
If air resistance is negligibly small, find the magnitude of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field.
Use 1.602×1019 C for the magnitude of the charge on an electron.
F = NSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
F = qvb sin theta
theta = 90 degree
sin90 =1
F = qvB
q = charge due to excess electron = N*q
q = 3.6 x 10^8 * 1.602 x 10^-19 = 5.7672 x 10^-11 C
apply energy conservation
1/2*mv^2 = mgh
v = sqrt(2gh) = sqrt(2*9.8*105)
v = 45.365 m/s
B = 0.290 T
F = qvB
F = 7.587 x 10^-10 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.