A ball with a mass of 120 g which contains 4.40×10 8 excess electrons is dropped
ID: 1451907 • Letter: A
Question
A ball with a mass of 120 g which contains 4.40×108 excess electrons is dropped into a vertical shaft with a height of 120 m . At the bottom of the shaft, the ball suddenly enters a uniform horizontal magnetic field that has a magnitude of 0.260 T and direction from east to west.
a.) If air resistance is negligibly small, find the magnitude of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field.
Use 1.602×1019 C for the magnitude of the charge on an electron.
b.) Find the direction of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field.
1. From north to south
or
2. from south to north
Explanation / Answer
F = qvb sin theta
theta = 90 degree
sin90 =1
F = qvB
q = charge due to excess electron = N*q
q = 4.4 x 10^8 * 1.602 x 10^-19 = 7.04 x 10^-11 C
apply energy conservation
1/2*mv^2 = mgh
v = sqrt(2gh) = sqrt(2*9.8*120)
v = 48.49 m/s
B = 0.260 T
F = qvB = 7.04 x 10^-11 C * 48.49 m/s * 0.260 T =
F = 8.85 x 10^-10 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.