A loop with a length of 25 cm (the vertical dimension in the figure) and a width
ID: 1434904 • Letter: A
Question
A loop with a length of 25 cm (the vertical dimension in the figure) and a width of 8 cm (the horizontal dimension in the figure) is moving (with a speed of v = 15 m/s) out of the
magnetic field (with B = 5.78 T out of the page) as shown below. of the loop is 0.04 ohms.
16) What is induced current in the loop?
a) 291 A, clockwise
b) 173 A, clockwise
c) 0 A
d) 173 A, counterclockwise
e) 291 A, counterclockwise
17) What is the magnetic force on the loop?
a) 80 N upwards
b) 50 N upwards
c) 0 N
d) 50 N downwards
e) 80 N downwards
18) The same loop, oriented in the same manner as shown in the figure, is now pulled out of the field to the left. Compare the magnitude and direction of the induced current compared to above:
a) the current has a greater magnitude and is clockwise
b) the current has a greater magnitude and is counterclockwise c) the current has a smaller magnitude and is clockwise
d) the current has a smaller magnitude and is counterclockwise e) the current is the same (magnitude and direction) as above
Explanation / Answer
since magnetic field is out of page and it is decreasing.
The induced current will be such that it will try to increase the field
So, induced current due to field should be out of the page
so, current should be counter clockwise
induced emf = B*W*v
= 5.78*0.08*15
= 6.936 V
i = induced emf/R
= 6.936 / 0.04
= 173 A
Answer: d
------------------------------------------
Magnetic force on vertical dimension will be canceling each other
so,
force will only be on lower horizontal dimension
F = B*I*W
= 5.78*173*0.08
= 80 N
direction of B --> up the page
direction of I -->right
direction of F = direction of (IXB) --> down
Answer: e
-------------------------------------------
since magnetic field is out of page and it is decreasing.
The induced current will be such that it will try to increase the field
So, induced current due to field should be out of the page
so, current should be counter clockwise
magnitude will now be : B*L*v
in part 1 it was B*W*v
since L > W
magnitude will be large here
Answer: b) the current has a greater magnitude and is counterclockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.