A loop with a resistance of 2.0 ? is pushed to the left at a constant speed of 4
ID: 1521101 • Letter: A
Question
A loop with a resistance of 2.0 ? is pushed to the left at a constant speed of 4.0 m/s by an external force. At the instant shown in the figure, the loop is partially in and partially out of a uniform magnetic field B = 4.0 T which is perpendicular to the loop. An induced current flows from left to right through the resistor. The length and width of the loop are 2.0 m and 1.0 m, respectively.
Determine the magnitude of the induced current through the resistor.
A) 2.0A B) 4.0A C) 8.0A D) 16A E) 32A
Explanation / Answer
Given Data
Resistance R = 2.0
speed v = 4.0 m/s
uniform magnetic field B = 4.0 T
length L = 2.0 m and width = 1.0 m
Induced current through the resistor is
i = BLv / R
i = 4*2*4 / 2
i = 16 A (option D)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.