A 79.0-g block carrying a charge Q = 34.0 mu C is connected to a spring for whic
ID: 1435333 • Letter: A
Question
A 79.0-g block carrying a charge Q = 34.0 mu C is connected to a spring for which k = 75.0 N/m. The block lies on a frictionless, horizontal surface and is immersed in a uniform electric field of magnitude E = 4.82 x 10^4 N/C directed as shown in the figure below. The block is released from rest when the spring is unstretched (x = 0). By what maximum distance does the block move from its initial position? cm Find the subsequent equilibrium position of the block and the amplitude of its motion. (Indicate the direction with the sign of your answer.) position Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, cm amplitude The correct answer is not zero, cmExplanation / Answer
If the electric field remains on, then the block wont have harmonic motion. So sonsidering the field is off then
(b) The next equilibrium position will be -4.37.
(c) And the corresponding amplitude will be 4.37 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.