A 79.0-g block carrying a charge Q = 34.0 mu C is connected to a spring for whic
ID: 1433505 • Letter: A
Question
A 79.0-g block carrying a charge Q = 34.0 mu C is connected to a spring for which k = 75.0 N/m. The block lies on a frictionless, horizontal surface and is immersed in a uniform electric field of magnitude E = 4.82 Times 10^4 N/C directed as shown in the figure below. The block is released from rest when the spring is unstretched (x = 0). By What maximum distance does the block move from its initial position? . Find the subsequent equilibrium position of the block and the amplitude of its motion. (Indicate the direction with the sign of your answer.) positionExplanation / Answer
(a) Using energy balance equation,
Change in potential energy due to charge = Gain in potential energy in spring
Q*E*x = (1/2)*k*x^2
=> Q*E = (1/2)*k*x
=> (34*10^-6)*(4.82*10^4) = (1/2)*75*x => x = 0.0437 m = 4.37 cm
(b) The equilibrium position of the block => x = 0
The amplitude of the periodic motion: A = 4.37 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.