A hockey stick applies a constant force over a distance of 0.124 m to an initial
ID: 1435532 • Letter: A
Question
A hockey stick applies a constant force over a distance of 0.124 m to an initially stationary puck, of mass 152 g. The puck moves with a speed of 51.0 m/s. With what force did the hockey stick strike the puck? A hockey stick applies a constant force over a distance of 0.124 m to an initially stationary puck, of mass 152 g. The puck moves with a speed of 51.0 m/s. With what force did the hockey stick strike the puck? A hockey stick applies a constant force over a distance of 0.124 m to an initially stationary puck, of mass 152 g. The puck moves with a speed of 51.0 m/s. With what force did the hockey stick strike the puck?Explanation / Answer
d = distance = 0.124 m
Vo = initial velocity of puck = 0 m/s
m = mass = 0.152 kg
F = constant force
Vf = final velocity = 51 m/s
Using work - kinetic energy theorem
F d = (0.5) m (Vf2 - Vo2)
F (0.124) = (0.5) (0.152) (512 - 02)
F = 1594.2 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.