Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three identical very dense masses of 4900 kg each are placed on the x- axis. One

ID: 1435616 • Letter: T

Question

Three identical very dense masses of 4900 kg each are placed on the x-axis. One mass is at x1 = -140 cm , one is at the origin, and one is at x2 = 350 cm .

A) What is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses?

Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2. Express your answer in newtons.

B) What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses?

+x direction
-x direction

Explanation / Answer

A) The formula to use is F = GMm/r^2. Find the force from x1 and x3, one at a time. Remember that the first force will be negative (going to the left) and the second force will be positive (going to the right). But the overall force will be positive, because Mastering Physics only wants the magnitude:

F1 = GMm/r^2
F1 = (6.67*10^-11) * 4900 * 4900 / -(1.40^2)
F1 = -0.000817 N

F2 = GMm/r^2
F2 = (6.67*10^-11) * 4900 * 4900 / (3.50^2)
F1 = 0.000131 N

Fgrav = F1 + F2
Fgrav = -0.000817 + 0.000131
Fgrav = -0.000686

So, Fgrav = 0.000686 N

B) The answer just depends on which force from Part A was larger (whether mass 1 or mass 2 was closer to the origin). Since the force from the mass on the left was larger, the object at the origin will move to the left. This is in the -x direction.

-x direction

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote