Three identical very dense masses of 5100 kg each are placed on the x axis. One
ID: 1352650 • Letter: T
Question
Three identical very dense masses of 5100 kg each are placed on the x axis. One mass is at x1 = -130 cm , one is at the origin, and one is at x2 = 400 cm .
a) What is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses? Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 . Express your answer in Newtons.
b) What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses?
Choices: +x direction or -x direction.
Explanation / Answer
Let, m1 = m2 = m3 = m = 5100 kg
r13 = 130 cm = 1.3 m
r23 = 400 cm = 4 m
Net force acting on m3,
Fnet = G*m^2/r13^2 - G*m^2/r23^2
= 6.67*10^-11*5100^2/1.3^2 - 6.67*10^-11*5100^2/4^2
= 9.18*10^-4 n
direction : -x
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.