Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three identical very dense masses of 5100 kg each are placed on the x axis. One

ID: 1865409 • Letter: T

Question

Three identical very dense masses of 5100 kg each are placed on the x axis. One mass is at x1 = -150 cm , one is at the origin, and one is at x2 = 420 cm .

a.

What is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses?

Take the gravitational constant to be G = 6.67×10?11 N?m2/kg2 .

Express your answer in newtons to three significant figures.

b. What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses?

Explanation / Answer

a)

The net gravitational force at the origin is given by

Fgrav =( GM2/x12)(-i) +(GM2/x22)(i)

Fgrav =(6.67*10-11)(5100)2[-1/1.52 + 1/4.22] i

Fgrav=-6.727*10-4 i N

Magnitude of the net gravitational force is

|Fgrav| =6.727*10-4N

b)

Direction of the net gravitational force is along negative x-direction (-x direction)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote