A 12.8 F capacitor is connected through a 0.890 M resistor to a constant potenti
ID: 1436509 • Letter: A
Question
A 12.8 F capacitor is connected through a 0.890 M resistor to a constant potential difference of 60.0 V.
Part A
Compute the charge on the capacitor at the following times after the connections are made: 0, 5.0 s, 10.0 s, 20.0 s, and 100.0 s.
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
Part B
Compute the charging currents at the same instants.
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
Explanation / Answer
Q = C* Vb * (1- e^-t/RC)
so Q at 0 = 12.8*10^-6 * 60 * (1 - e^0) = 0
Q at 5 = 12.8*10^-6 * 60 * (1 - e^-5/0.89*12.8) = 272.84 uC
Q at 10 = 12.8*10^-6 * 60 * (1 - e^-10/0.89*12.8) = 448.748 uC
Q at 100 = 12.8*10^-6 * 60 * (1 - e^-100/0.89*12.8) = 767.877 uC
I = Vb/R * (1 - e^-t/RC)
R = 0.89 Mohm, C = 12.8 uF , and t is the time =?
I at 10 s = Q at 10 / RC = 448.748uC / 0.89*12.8 = 39.39 uA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.