Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 12 V lead-acid car battery, engineered for \'up to 500 or more charge/discharg

ID: 1436531 • Letter: A

Question

A 12 V lead-acid car battery, engineered for 'up to 500 or more charge/discharge cycles', has a rating of 225.0 A hr. (It sells for $180.00.) Calculate the total amount of charge that moves through the battery before it needs to be recharged

What is the total electrical energy that the battery can deliver before it needs to be recharged

The total mass of the battery is 23.1 kg. (It weighs 51 lb). What fraction of that mass is converted to electrical energy by the battery before it needs to be recharged

How many kilograms of such batteries would be required to get the same mechanical energy (essentially mileage, for cars of the same total weight) as 15 gallons of gasoline? Assume that the efficiency of an electrically powered car is 2.5 times that of a gasoline-powered car for the conversion to mechanical energy. DATA: Energy content of 1 gallon of gas = 1.32 x 108 J

One gallon of gasoline (mass = 2.8 kg) requires about 8.9 kg of Oxygen for combustion. What fraction of the mass is converted to energy

Explanation / Answer

Here,

potential , V = 12 V

total capacity , E = 225 A.hr

total charge moved = 225 A * 3600 s

total charge moved = 8.1 *10^5 C

------------------------------------
mass of battery , M = 23.1 Kg

energy stored = V * I * t

m * c^2 = 12 * 225 * 3600

m = 1.08 *10^-10 kg

fraction of mass lost = m/M

fraction of mass lost = 1.08 *10^-10/23.1

fraction of mass lost = 4.68 *10^-12

--------------------------------------
let the number of batteries is N

N * 12 * 225 * 3600 = 15 * 1.32 *10^8 * 2.8

solving for N

N = 570

mass of battery neeed = 570.4 * 23.1 Kg

mass of battery neeed = 13176 J

-----------------------------------------

as the fraction of mass converted to energy will be same

mass of battery , M = 23.1 Kg

energy stored = V * I * t

m * c^2 = 12 * 225 * 3600

m = 1.08 *10^-10 kg

fraction of mass lost = m/M

fraction of mass lost = 1.08 *10^-10/23.1

fraction of mass lost = 4.68 *10^-12

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote