A circular loop of radius 11 cm is located in the plane of the paper inside a ho
ID: 1436625 • Letter: A
Question
A circular loop of radius 11 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous magnetic field of 0.5 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 119 . The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.4 in 15.0 s. Calculate the magnitude of the induced emf in the loop in V during that time.
Calculate the current induced in the loop in A during that time.
Calculate the average induced voltage, in V, when the magnetic field is constant at 1.20 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 7.5 s at constant speed.
Explanation / Answer
PART A
area of the loop, A = pi*r^2 = pi*0.11^2 = 0.038 m^2
induced emf = A*dB/dt = 0.038* (2.4*0.5 - 0.5)/15 = 1.77*10-3 V
PART B
Induced ecurrente = emf/R =1.77*10-3/119 =1.49*10-5 A
PART C
induced emf = A*dB/dt = 0.038 *(1.2 - 0)/7.5 = 6.08*10-3volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.