A circular loop of radius 11.9 cm is placed in a uniform magnetic field. A circu
ID: 2138041 • Letter: A
Question
A circular loop of radius 11.9 cm is placed in a uniform magnetic field.
A circular loop of radius 11.9 cm is placed in a uniform magnetic field. If the field is directed perpendicular to the plane of the loop and the magnetic flux through the loop is7.60 times 10-3 T m2, what is the strength of the magnetic field? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. T If the magnetic field is directed parallel to the plane of the loop, what is the magnetic flux through the loop?Explanation / Answer
a.)when magnetic field is perpendicular to the plane of the loop,
flux=BAcos(theta)
theta=0
7.6x10^-3=B.pi*0.119^2
So B=0.171 T
b.)when magnetic field is parallel to the plane of the loop,
theta=90
So flux=BAcos(theta)=0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.