The figure shows a velocity selector that can be used to measure the speed of a
ID: 1436793 • Letter: T
Question
The figure shows a velocity selector that can be used to measure the speed of a charged particle. A beam of particles is directed along the axis of the instrument. A parallel plate capacitor sets up an electric field E, which is oriented perpendicular to a uniform magnetic field B. If the plates are separated by 3.0 mm and the value of the magnetic field is 0.30 T, what voltage between the plates will allow particles of speed 4.0 x 104 m/s to pass straight through without deflection? 400 V 19V 36 V 190 V 94VExplanation / Answer
Only the particles with speeds equal to E/B can pass through without any deflection by the field.
i.e, v = E/B
E = vB = 4*104*0.3 = 12*103
Voltage, V = E*d = 12*103 * 3*10-3
V = 36 Volt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.