A blue car with mass m c = 401 kg is moving east with a speed of v c = 21 m/s an
ID: 1437093 • Letter: A
Question
A blue car with mass mc = 401 kg is moving east with a speed of vc = 21 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1229 kg that is moving south with a speed of vt = 13 m/s . The two collide and lock together after the collision. try {try} {big}
1. What is the magnitude of the initial momentum of the car? _____ kg-m/s
2. What is the magnitude of the initial momentum of the truck? ____ kg-m/s
3. What is the angle that the car-truck combination travel after the collision? (give your answer as an angle South of East)
4. What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision? ___ kg-m/s
5. What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision? _____m/s
6. Compare the initial and final kinetic energy of the total system before and after the collision:
a) KEi = KEf
b) KEi > KEf
c) KEi < KEf
Explanation / Answer
1. momentum = mass*velocity
momentum = (401kg)*(21m/s) = 8421kg-m/s
2. momentum = mass*velocity
momentum = (1229kg)*(13m/s) = 15977 kg-m/s
3. angle after collision = tan^-1(-momentum truck/momentum car)
angle after collision = tan^-1(-15977/8421) = -62.21° = 62.21° south of east
4. total momentum = Pc^2 +Pt^2)
total momentum = (8421^2)+(15977^2)) = 18060.4 kg m/s
5. final velocity = (total momentum)/(total mass) = (18060.4/1630) = 11.08m/s
(6)b) KEi > KEf. this is because the collision is inelastic .so some kinetic energy is lost
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.