3) Figure below. Suppose the rectangular wire loop with a resistance of 3.0 ente
ID: 1437298 • Letter: 3
Question
3) Figure below. Suppose the rectangular wire loop with a resistance of 3.0 enters the magnetic field as shown in the figure, moving to the right at 25 cm/s . (A) What is the magnitude of the induced current? (B) What is the direction of the induced current? (C) Later the loop is fully in the field, still moving at 25 cm/s . What is the magnitude of the induced current? (D) What is the direction of the induced current? (E) Eventually the loop begins to emerge from the field, still at 25 cm/s . What is the magnitude of the induced current? (F) What is the direction of the induced current?
Explanation / Answer
A) Induced emf = B * L * v
= 0.85 * 0.08 * 0.25
= 0.017 V
=> induced current = 0.017/3
= 5.66 * 10-3 A
B) the direction of the induced current = anticlockwise direction
C) magnitude of the induced current = 0 A
D ) the direction of the induced current = no current so, no direction .
E) magnitude of the induced current = 5.66 * 10-3 A
F) the direction of the induced current = clockwise direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.