A 7 kg particle carrying a charge of 1 uC enters a uniform 2 T magnetic field at
ID: 1437906 • Letter: A
Question
A 7 kg particle carrying a charge of 1 uC enters a uniform 2 T magnetic field at a speed of 92 m/s and with an angle of 44o with respect to the field lines, as shown in the figure. Answer the following questions: (Select T-True, F-False, If the first is T and the rest F, enter TFFFF).
A) The x-component of the particle's velocity is unchanged as it passes through the B-Field.
B) The field does a finite (non-zero) amount of work on the particle as the particle's trajectory is bent by the field.
C) The particle follows a helical path.
D) The particle's speed varies as it passes through the B-Field.
E) The initial force on the particle is in the +z direction.
Explanation / Answer
here,
mass , m = 7 kg
charge , q = 1 * 10^-6 C
magnetic feild , B = 2 T
v = 92 m/s
theta = 44 degree
A)
True , as the x component of velocity is parallel to the feild , then there is no force in this direction
The x-component of the particle's velocity is unchanged as it passes through the B-Field.
B)
the work done by feild is zero
as the speed is always perpendixular to the force applied ,
cos(theta) = 0
C)
TRue , the particle follows a helical path
D)
False
No, the particle speed doest not varies when it passes through the B-feild
E)
as F = q * v X B
the force is in + Z direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.