A 7 kg mass is connected to a spring (k = 800 N/m) platform which undergoes simp
ID: 2156801 • Letter: A
Question
A 7 kg mass is connected to a spring (k = 800 N/m) platform which undergoes simple harmonic motion in the vertical direction. The amplitude of the oscillation is 5 cm. At t=0 the box is 5 cm above the equilibrium position.(a) What is the period of oscillation?
s
(b) What is the angular frequency of the box?
rad/s
(c) What is the velocity of the box at the equilibrium position?
m/s
(d) What is the total energy of the 7 kg block?
J
(e) What is acceleration (magnitude and direction) of the box after 5 s (assume mass is at +A at t = 0 s.)?
m/s^2
Explanation / Answer
a) T = 2/ = 2*3.142/(k/m) = 2*3.142/(800/7) = 0.587s
b) = (k/m) = 10.69rad/s
c) v = Asint = 0.05*10.69*sin(10.69*0.587/4) = 0.534m/s
d) E = 0.5kA^2 = 0.5*800*0.05^2 = 1J
e) a = -A^2cost = -0.05*(800/7)*cos(10.69*5) = 5.709m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.