A projectile is launched from the top of a 20 m tall building (r(0) - (0,20)m) w
ID: 1437998 • Letter: A
Question
A projectile is launched from the top of a 20 m tall building (r(0) - (0,20)m) with an initial velocity of 10 Square root 2 m/s at an angle of 45 Degree. Assume that air resistance is negligible, and that the acceleration due to gravity is 10 m/s^3. Determine an expression for the velocity and displacement of the projectile as a function of time, f (measured in seconds). Determine the speed of the object 1 second after launch. Determine the angle between the object's velocity and acceleration vectors, 1 second after launch. How far from the base of the building will the projectile land?Explanation / Answer
Given values:
Initial velocity = Vox = 10 m/s
= 45o
Height of the bulding = 20 m
Now,
So xo = 0 and yo = 0
herefore,
X = Vox t =Vocoso * t
= 10 *(1/)* t
= 10 t……………………………………………………………….equation 1
Velocity is,
Vx = Vocos =10 *(1/) = 10 m/s
x-component remains constant. Only y component changes like free fall ( vertical direction)
Vy = Vo sin – gt = 10 – 10t m/s ……………………….equation 2
= 10 m/s
Tan = R/V
=Tan-1 (R/V) Where R = maximum range and
R = (Vo2sin2)/g = (10)2*sin(90)= 200 m
V is velocity of the object V= (2gh)(1/2)= 2*10*20 = 400
Therefore,
=Tan-1 (R/V)= Tan-1 (200/400)= Tan-1(0.5)= 26.5o
=26.5o
So,
R = (Vo2sin2)/g
= (10)2*sin(90)
= 200 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.