A cyclotron produces a beam of protons that have meV Of energy. The protons coll
ID: 1438198 • Letter: A
Question
A cyclotron produces a beam of protons that have meV Of energy. The protons collide with a 50 g copper disc In a vacuum chamber and come to rest. a) If the target gains 3.5*10^-6 Coulombs of charge per second from collisions, how many protons per second is the is the cyclotron emitting? b) At what rate is energy being deposited into the copper target? c) Use the result from b) and Q = mcDeltaT to caculate how long it will take for the target's temperature to increase by 300 degrees Celsius. Q is measured in Joules, DeltaT represent the change in temperature, m is the mass of the target and C is the specific heat of Copper (c = 0.385 J/g degree C). Ignore radiative losses as the target heats.Explanation / Answer
(a) given that i = 3.5 * 10^-6 amp
no. of proton colliding per second be N than ; N e =i : e =1.6*10^-19C
or N = i /e = 3.5*10^-6 / 1.6*10^-19 = 2.18175 * 10^13 PER SECOND
(b) Each proton has energy Eo = 60MeV = 60*10^6 * 1.6* 10^-19 Jso
power transmitted (or energy being deposited to Cu plate ) P = N * Eo = 210 W
(c) Every second P amount of energy is being deposited to Cu plate
so if t be the time required to raise the temp. by T
than mST =Pt
hence t = mST/P = (50 *0.385 *300) /210 = 27.5 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.