A ball of mass 0.540 kg moving east (+x direction) with a speed of 3.30 m/s coll
ID: 1438225 • Letter: A
Question
A ball of mass 0.540 kg moving east (+x direction) with a speed of 3.30 m/s collides head-on with a 0.640 kg ball at rest. If the collision is perfectly elastic, what will be the speed and direction of each ball after the collision?
ball originally at rest ___3.02________ m/s East
Ball originally moving east _________________ m/s East
I got the first part correct but I got -0.279 for the second part an it was wrong. I also tried to make it positive but that was wrong too.
Please explain in detail the answer and why.
Thank you!
Explanation / Answer
Equation for perfectly elastic collision:
u1 - u2 = -(v1 - v2)
u2 = 0
v2 = u1 + v1
and momentum conservation:
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
m1u1 = m1v1 + m2(u1+v1)
v1 = (m1 - m2)*v1/(m1 + m2) = (0.540 - 0.640)*3.3/(0.540 + 0.640) = -0.279 m/sec
you should put the answer +0.279 m/sec West
because negative sign means velocity is in opposite direction.
v2 = u1 + v1 = -0.279 + 3.3 = 3.021
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.