Where e is the base of the natural logarithm. How much time has passed when the
ID: 1438780 • Letter: W
Question
Where e is the base of the natural logarithm. How much time has passed when the submarine's speed reaches 59% of its terminal value? What is the magnitude of the submarine's acceleration at this time? A toy submarine of mass m 0.93 kg moves around a submerged circular track of radius R = 1.72 m. The submarine's engine provides a constant propulsion force of F= 4.98 N. When the sub is in motion, it is subject to a viscous drag force exerted by the water. This force is proportional to the sub's speed the proportionality factor isC = 1.21 kgs. Assuming it starts from rest at t = 0 s, the speed of the submarine at a later time t is given by where e is the base of the natural logarithm. How much time has passed when the submarine's speed reaches 59% of its terminal value? Number sec What is the magnitude of the submarine's acceleration at this time? Number m/sExplanation / Answer
at time t = 0, terminal speed V = F/C
time taked to reach 59% of terminal speed is
F/C *(1 - e^-Ct/m) = 0.59 F/C
e^-Ct/m = 1- 0.59
-Ct/m = ln (0.41) = -0.891
t = 0.891 * m/C
t = 0.891 * 0.93/(1.21)
t = 0.684 secs
the accleration a of the submarine a(t) = dV/dt
a = d(F/C * (1 - e^-Ct/m)/dt
a = -F/C e^-Ct/m *(-C/m)
a = F/m * e^-Ct/m
a = (4.98/0.93) * (e^-(1.21* 0.684/0.93)
a = 2.2 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.