Two consecutive harmonics on a stiff string with linear mass density = 0.100 !\"
ID: 1438826 • Letter: T
Question
Two consecutive harmonics on a stiff string with linear mass density = 0.100 !" ! and under tension of 7290 N are 1350 Hz and 1530 Hz. i. Determine the speed of the wave on the string. [2 points] ii. Determine if sting is fixed (clamped) at one end or at both ends. Support your answer with calculations.[4 points] iii. If the string was vibrating next to a tube opened at both ends, filled with air (vSound=343 m/s), what would have to be the length of the tube that would make f=1350 Hz its fundamental frequency? What would be the next harmonic on the string that will excite the vibrations in the tube?
Explanation / Answer
fundamental frequency f = (1/2L) sqrt(T/u)
also velocity V^2 = T/u
where T is tension = 7290 N
u is linear mass density = 0. 1 kg/m
so here
Speed V^2 = 7290/(0.1)
V = sqrt(7290/(0.1) )
V = 270 m/s
----------------------------------------
fundamental frequency = 1530-1350 = 180 Hz
No. of Harmonic n1 = 1350/180 = 7.5
also n2 = 1530/180 = 8.5
since this is not an integral no. here string must have connected closed at one end
---------------------------------------------------
fundamental frequency f = V/2L
2L = V/f = 343/1350
L = 12.7 cm
-----------------------------------------------------------
f2 = 2 * 343/(2 *0.127)
f2 = 2700 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.