Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Find the magnitude of the magnetic flux through a 6.4-cm-diameter circular loop

ID: 1439093 • Letter: F

Question

Find the magnitude of the magnetic flux through a 6.4-cm-diameter circular loop oriented with the loop normal at 36 degree to a uniform 75-mT magnetic field. A circular wire loop 55 cm in diameter has resistance 120 0 and lies in a horizontal plane. A uniform magnetic field points vertically downward, and in 25 ms it increases linearly from 5.0 mT to 55 mT. Find the magnitude of the magnetic flux through the loop at the beginning. Find the magnitude of the magnetic flux through the loop at the end of the 25-ms period.

Explanation / Answer

A) Flux = B.A = 0.075*pi*0.032*0.032*cos(36) = 0.195 mW Answer

8) A) Flux = B.A = 5*pi*0.55*0.55/4 = 1.188 mW Answer

B) Flux = 55*pi*0.55*0.55/4 = 13.07 mW Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote