Conceptual Example 13 provides useful background for this problem. A playground
ID: 1439579 • Letter: C
Question
Conceptual Example 13 provides useful background for this problem. A playground carousel is free to rotate about its center on frictionless bearings, and air resistance is negligible. The carousel itself (without riders) has a moment of inertia of 125 kg · m2. When one person is standing on the carousel at a distance of 1.5 m from the center, the carousel has an angular velocity of 0.6 rad/s. However, as this person moves inward to a point located 1.08 m from the center, the angular velocity increases to 0.8 rad/s. What is the person's mass?
Explanation / Answer
Itotal = Ic + Ip
Ic = moment of inertia of carousel
Ip = inertia of person
initially
Itotal = 125 + m(1.5)^2
final = 125 + m(1.08)^2
here angular momentum is conserve
Ii*w1 = If*w2
=(125 + m(1.5)^2)*0.6 = [125 + m(1.08)^2]*0.8
75 + 1.35m = 100 + 0.93312m
m = 59.97 kg = 60 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.