Conceptual Example 13 provides useful background for this problem. A playground
ID: 1466204 • Letter: C
Question
Conceptual Example 13 provides useful background for this problem. A playground carousel is free to rotate about its center on frictionless bearings, and air resistance is negligible. The carousel itself (without riders) has a moment of inertia of 125 kg · m2. When one person is standing on the carousel at a distance of 1.5 m from the center, the carousel has an angular velocity of 0.6 rad/s. However, as this person moves inward to a point located 0.930 m from the center, the angular velocity increases to 0.8 rad/s. What is the person's mass?
Explanation / Answer
I = 125 kg.m^2, w1 =0.6 rad/s, d1 =1.5 m,d2 =0.93 m , w2 =0.8 rad/s
Mass of person m = ?
From conservation of angular momentum
I1w1 =I2w2
[I +md1^2]w1 = [I+md2^2]w2
[125+ (m*1.5*1.5)]0.6 =[125+ (m*0.93*0.93)]0.8
Mass of person m =37.99 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.