A copper wire (negligible resistance) is bent into a circular shape with a radiu
ID: 1439581 • Letter: A
Question
A copper wire (negligible resistance) is bent into a circular shape with a radius of 0.478 m. The radial section BC is fixed in place, while the copper bar AC sweeps around at an angular speed of 15.9 rad/s. The bar makes electrical contact with the wire at all times. The wire and the bar have negligible resistance. Assume R = 3.19 . A uniform magnetic field exists everywhere, is perpendicular to the plane of the circle, and has a magnitude of 3.54E-3 T. Calculate the magnitude of the current induced in the loop ABC.
Explanation / Answer
radius of 0.478 m
R = 3.19 .
magnitude of 3.54E-3 T
angular speed of 15.9 rad/s
E=-B(deltaA/deltat)
deltaA/deltat= (1/2)r^2w
E=B(1/2)r^2w
E = 3.54E-3*(1/2)*0.478^2*15.9
E = 6.430*10^-3
I=E/R
I = 6.430*10^-3 / 3.19
I = 2.015*10^-3A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.