Two power lines, line 1 and line 2, both of length L_L = 94 m, are strung east-w
ID: 1439593 • Letter: T
Question
Two power lines, line 1 and line 2, both of length L_L = 94 m, are strung east-west between two towers, line 1 is r_12 = 13 m directly above line 2. The current in both power lines is I_L = 79 A to the west. Assume the power lines are straight and you can use the approximation r12 LL. Randomized Variables L_L = 94m R_12 = 1.5 m I_L = 79 A Find the magnitude of the magnetic field B_21.in teslas, produced by line 1 at line 2. What is the direction of the magnetic field produced by line 1 at line 2? Calculate the magnitude of the magnetic force F_21, in newtons, that the current in line 1 exerts on line 2. Assume a typical power line has a mass of 890 kg per 1000 m. How many times larger would the current in both lines have to be for the magnetic force on the line to balance the force of gravity?Explanation / Answer
The force should be:
F' = m g = (890/1000) * (94) * (9.8) = 819.868 N
the current:
i'/i = sqrt(F'/F) = sqrt(819.868/0.07847) = 102
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.