Two power lines, each 270 m in length, run parallel to each other with a separat
ID: 3900747 • Letter: T
Question
Two power lines, each 270m in length, run parallel to each other with a separation of 22cm .Part A If the lines carry parallel currents of 120A , what is the magnitude of the magnetic force each exerts on the other?
F =
N Part B What is the direction of the magnetic force each exerts on the other?
What is the direction of the magnetic force each exerts on the other? toward each other away from each other Two power lines, each 270m in length, run parallel to each other with a separation of 22cm .
Two power lines, each 270m in length, run parallel to each other with a separation of 22cm .
Two power lines, each 270m in length, run parallel to each other with a separation of 22cm .
Part A If the lines carry parallel currents of 120A , what is the magnitude of the magnetic force each exerts on the other?
F =
N Part A If the lines carry parallel currents of 120A , what is the magnitude of the magnetic force each exerts on the other?
F =
N F =
N F =
N Part B What is the direction of the magnetic force each exerts on the other?
F =
N
Explanation / Answer
F = (mu)oI1I2L/2(pi)d or permittivity of free space x current1 x current2 x Lenght/2(pi)distance
(mu)o = 4(pi) x 10^-7 Txm/A (permittivity of free space is a constant)
I1 = I2 = 120 A
L = 270 m
d = 22 cm = 0.22 m
F = (4pi x 10^-7)(120)(120)(270)/(2pi)(0.22) = (2 x 10^-7)(120)^2(270)/0.22 = 3.53 N (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.