A battery is connected in series with a 0.34- resistor and an inductor, as shown
ID: 1440019 • Letter: A
Question
A battery is connected in series with a 0.34- resistor and an inductor, as shown in the figure below. The switch is closed at t = 0. The time constant of the circuit is 0.28 s, and the maximum current in the circuit is 8.2 A. (a) Find the emf of the battery. V (b) Find the inductance of the circuit. mH (c) Find the current in the circuit after one time constant has elapsed. (Round your answer to four decimal places.) A (d) Find the voltage across the resistor after one time constant has elapsed. (Round your answer to four decimal places.) V (e) Find the voltage across the inductor after one time constant has elapsed. V
Explanation / Answer
Resistance R = 0.34
The time constant of the circuit is = 0.28 s
The maximum current in the circuit is I = 8.2 A
(a) The emf of the battery E = IR
= 2.788 V
(b) The inductance of the circuit L = R
= 95.2 x 10 - 3 H
= 95.2 mH
(c) The current in the circuit after one time constant has elapsed i = I [ 1- e -t / ]
Where t =
So, i = I [1-e -1]
= 0.6321 I
= 5.18 A
(d) The voltage across the resistor after one time constant V ' = i R
= 1.761 volt
The voltage across the inductor after one time constant has elapsed V " = E - V '
= 1.0268 volt
resistor V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.