A battery is connected in series with a 0.34 - resistor and an inductor, as show
ID: 2058916 • Letter: A
Question
A battery is connected in series with a 0.34- resistor and an inductor, as shown in the figure below. The switch is closed at t = 0. The time constant of the circuit is 0.10 s, and the maximum current in the circuit is 8.3 A.
(a) Find the emf of the battery.
(b) Find the inductance of the circuit.
(c) Find the current in the circuit after one time constant has elapsed.
(d) Find the voltage across the resistor after one time constant has elapsed.
(e) Find the voltage across the inductor after one time constant has elapsed.
Will rate lifesaver!
Explanation / Answer
a) max current = E/r = 8.3 => E = 8.3 * 0.34 V = 2.822 V b) time constant , L/r = 0.1 L = 0.1 * 0.34 = 0.034 H OR 34 mH c) 63.2 % of max current = 0.632*8.3 = 5.246 A d) v = ir = 5.246*0.34 = 1.78364 V e) V = E - v = 2.822 - 1.78364 = 1.03836 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.