The space to the right of the y axis in (Figure 1) contains a uniform magnetic f
ID: 1440442 • Letter: T
Question
The space to the right of the y axis in (Figure 1) contains a uniform magnetic field of unknown magnitude that points in the positive z direction. As a conducting square loop placed in the xy plane (oriented with its horizontal and vertical sides parallel to the x and y axes) moves to the right across the y axis at a constant speed of 2.0 m/s, a 0.18-V emf is induced in the loop.
Part A
If the side length of the loop is 0.30 m, what is the magnitude of the magnetic field? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
given that
potential difference e=0.18 V
speed V=2 m/s
length L=0.3 m
concept ;
this problem belongs to basing on electro magnetic induction
formula :
induced e.m.f e=BLv
calculation :
0.18 =B*0.3*2
magnetic field B=0.18/0.3*2
=0.18/0.6
=0.3 T
the magnetic field B=0.3 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.