An elementary student of mass m = 24 kg is swinging on a swing. The length from
ID: 1440903 • Letter: A
Question
An elementary student of mass m = 24 kg is swinging on a swing. The length from the top of the swing set to the seat is L = 4.1 m. The child is attempting to swing all the way around in a full circle. What is the minimum speed, in meters per second, the child must be moving with at the top of the path in order to make a full circle? Assuming the child is traveling at the speed found in part (a), what is their apparent weight, W_a in newtons, at the top of their path? (At the top, the child is upside-down.)Explanation / Answer
a) The apparent weight at the top of path = mv^2/ r - mg ( centripetalforce - gravatational force)
m ( v^2 /r - g) = 24 ( 6.338 ^2/ 4.1 - 9.8) = 24 ( 0) = 0 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.